DOBRÝ DEŇ, V POSLEDNOM OBDOBÍ SOM RÝCHLO PRIBRAL. MÁM SEDAVÚ PRÁCU, TRÁVIM VEĽA ČASU ZA POČÍTAČOM A UŽ VÔBEC NESTÍHAM BEHAŤ. AKO SA DÁ PROSÍM ZAČAŤ CHUDNÚŤ IBA POMOCOU STRAVY? NA ŠPORT NEMÁM ČAS. ĎAKUJEM   / Lukáš

 

Základným predpokladom úspešného chudnutia je negatívna energetická bilancia. Inými slovami, musíte mať vyšší výdaj energie ako príjem. Ak nemáte čas športovať (možno sa vám len nechce), musíte byť o to prísnejší v stravovaní.

1. Určite si presný čas na jedenie. 2. Rozložte si jedlo na päť až šesť denných porcií. 3. Veľkosť porcií musí byť dopredu stanovená. 4. Musíte vedieť, ktorá potravina koľko obsahuje bielkovín, sacharidov, tukov a tak mať pod kontrolou jej energetický potenciál. 5. Dodržiavajte pitný režim. 6. Neprejedajte sa a nepite alkohol.

 

Július Karabinoš / fitness tréner a školiteľ

 

 

CHCELA BY SOM SA S VAMI PORADIŤ. MÁM PRIATEĽA KUCHÁRA, KTORÝ VEĽMI DOBRE VARÍ. JEHO JEDLO ZVYČAJNE JEM AŽ PO PRÁCI. MOJA OTÁZKA JE: DO KOĽKEJ JE EŠTE VHODNÉ VEČER JESŤ, ABY SOM Z TOHO NEPRIBRALA? / Ivana

 

Mať priateľa kuchára je priam úžasné. Jesť však len jedlo kvalitné a chutné jedlo denne je málo. Odporúčam jedlo si pripraviť a nakrabičkovať na ďalší deň. Nie je ani tak dôležité o koľkej naposledy večer jete, ako to, kedy idete spať a čo konkrétne je vaším posledným jedlom. Ak je ním ľahké mäso (napríklad ryba) a zeleninový šalát, nič tým nepokazíte.

 

Július Karabinoš / fitness tréner a školiteľ

 

 

DOBRÝ DEŇ, KEĎŽE SOM VEĽA V PRÁCI A FITKO MA NELÁKA- JE TAM VŽDY VEĽA ĽUDÍ. PORADÍTE MI NEJAKÉ CVIKY NA BRUCHO, KTORÉ MÔŽEM SKÚŠAŤ AJ DOMA?  / Heďo

 

Som toho názoru, že kto si chce zacvičiť, zacvičí si aj v miestnosti s holými stenami. Ideálnym cvikom je napríklad dvíhanie nôh v ľahu na koberci, prípadne na gauči. Na hornú časť priamych brušných svalov odporúčam sedy-ľahy, prípadne skracovačky s fixovanou polohou chodidiel. Cviky na spodné a horné priame brušné svaly môžete striedať a robiť bez prestávky do únavy aspoň dvadsať minút. Brušné svalstvo precvičujte zásadne s prázdnym žalúdkom.

 

Július Karabinoš / fitness tréner a školiteľ

 

 

ZDRAVÍM, AKO SA MÁ SPRÁVNE DÝCHAŤ PRI BEHANÍ? ASI TO NEVIEM:( / Filip

 

Dýchať treba nielen nosom, ale aj ústami. Nádych závisí od intenzity, čím rýchlejší, tým častejší. Je dobré rozložiť si ho na kroky, čiže sa nadýchneme zhruba na každý tretí alebo štrvrtý krok. Ale telo si pýta kyslíka, koľko potrebuje. Dýchanie záleží hlavne od intenzity. Nádych nemá byť plytký ale hlbší, vtedy je to v poriadku. Či správne dýchame vieme určiť podľa vyšetrenia u športového doktora na spiroergometrii. Prístroj určí, či dýchame plytko alebo hlboko, tiež koľko nádychov máme za minútu a tiež ako dokážeme okysličovať svaly.

 

Marek Vojník / atletický tréner

 

 

DOBRÝ DEŇ. ZAUJÍMALO BY MA ČI MÁ STRES VPLYV NA VÁHU A AKÝM NAJLEPŠIM SPÔSOBOM SI VYPESTOVAŤ NÁVYK K CVIČENIU. VŽDY SOM PO PÁR DŇOCH, ČI TÝŽDŇOCH PRESTALA ČI UŽ Z ČASOVÝCH ALEBO INÝCH DÔVODOV. VOPRED ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ. / Ivona

 

Stres vplýva na nervovú sústavu a tak vlastne aj na metabolické pochody. Poznám ľudí, ktorí keď sú v strese, nedokážu jesť, ale tiež takých, ktorí sa v strese prejedajú. Obidva extrémy sú zlé, preto sa treba snažiť vyhýbať sa stresom. Návyk k cvičeniu si vypestujete tak, že si presne určíte dni a konkrétnu hodinu tréningu. Zvoľte si taký čas, ktorá vám najviac vyhovuje a potom sa ho snažte dodržať za každú cenu. Cvičenie si musíte dať do denného programu ako prioritu, ktorú nesmiete vynechať. Po čase si zvyknete a pravidelný tréning sa stane samozrejmosťou. Aby ste neprestali, stanovte si ciele. Musíte sa motivovať.

 

Július Karabinoš / fitness tréner a školiteľ

 

 

DOBRÝ DEŇ, MOJA OTÁZKA SA TÝKA CVIČENIA. MÁM 20 KÍL NADVÁHU A SNAŽÍM SA ZBAVIŤ SA ICH. STRAVU SI STRÁŽIM A V TOMTO SMERE MÁM VŠETKO NASTAVENÉ TAK, ABY TO BOLO ČO NAJVHODNEJŠIE. PROBLÉMOM VŠAK JE CVIČENIE. MÁM PROBLÉMY S CHRBTICOU (ROTÁCIA STAVCA+BLOKÁDA KRČNÝCH STAVCOV), NEMÔŽEM SA TEDA NAPLNO VENOVAŤ SPAĽOVACÍM CVIČENIAM. AKÝ DRUH CVIČENIA NA SPAĽOVANIE TUKOV BY STE MI ODPORUČILI? TAK, ABY NEUŠKODILO CHRBTICI A ZÁROVEŇ BY BOLO ŠETRNEJŠIE KU KĹBOM, KEĎŽE SI UVEDOMUJEM, ŽE S TAKOU VEĽKOU NADVÁHOU TO MÔŽE BYŤ PROBLÉM. ĎAKUJEM VÁM ZA ODPOVEĎ A PRAJEM PEKNÝ DEŇ / Beáta

 

Odporučil by som vám stacionárny bicykel. Na ňom netrpia ani stavce, ani kĺby. Na stacionárnom bicykli môžete jazdiť každý deň, najlepšie s prázdnym žalúdkom, v rozsahu 40 - 60 minút. Po čase môžete kardio tréning obohatiť napríklad rýchlou chôdzou, či plávaním. Pri technicky správne vedenom tréningu môžete posilniť tiež chrbtové a trapézové svaly a tak postupne eliminovať blokáciu krčných stavcov.

 

Július Karabinoš / fitness tréner a školiteľ

 

 

DOBRÝ DEŇ, SCHUDLA SOM 23 KG LEN POMOCOU ÚPRAVY STRAVY..NA FITKO NEMÁM ČAS, AKÝ ŠPORT JE NAJLEPŠÍ NA SPEVNENIE PRE ZAMESTNANÚ MATKU 2 DETÍ? / Zuzana

 

Gratulujem! Schudnúť 23 kg je slušný výsledok. Pre zamestnanú matku dvoch detí rovnako ako pre slobodnú nezamestnanú bezdetnú ženu najlepším športom na spevnenie svalstva je pravidelné cielené a premyslené posilňovanie. Ideálne vo fitnes centre. V každom prípade, či už budete chodiť do fitnes centra, alebo budete posilňovať doma v obmedzených možnostiach, odporúčam, aby vám techniku cvikov  a  správne dýchanie vysvetlil a ukázal skúsený tréner. Navrhujem začať navštevovať fitnes centrum v dňoch pracovného voľna.

 

Július Karabinoš / fitness tréner a školiteľ

 

 

DOBRÝ DEŇ. PORAĎTE AKO STRATIŤ TEHOTENSKÉ KILÁ, KEĎ DOJČÍTE A MUSÍTE SA I TAK STRIEDMO STRAVOVAŤ A NEMÔŽETE JEST HOCIČO, LEBO MALÉMU JE ZLE A BOLI HO BRUŠKO. TAKŽE MOC ZELENINU A OVOCIE NEMÔŽETE A KILA STÁLE OSTÁVAJÚ. A NA CVIČENIE VÁM ANI SILA ANI ENERGIA NEOSTÁVA, TAKŽE ANI TO NEPRIPADÁ DO ÚVAHY. ČO S TÝM? / Lucia

 

Pekný deň, v období kojenia sú požiadavky organizmu na výživu ešte vyššie než v období tehotenstva. Je však dôležité vedieť, že množstvo prijatej potravy nemá vplyv na množstvo mlieka, ktoré sa vytvorí. Naopak ale kvalita stravy sa určite podieľa na kvalite mlieka, ktoré dávate svojmu dieťaťu. Preto aj tu platí pravidlo pestrého stravovania, spoločne s dostatočným množstvom tekutín. Rozhodne platí, že kvalita potravín by mala prevyšovať kvantitu.

Vo výživovom pláne by nemali chýbať ľahko stráviteľné jedlá. Pokiaľ máte problém s trávením a nafukovaním, skúste zeleninu a ovocie krátko tepelne upraviť. Práve v období kojenia je ovocie a zelenina kľúčová. Dbajte na dostatočný príjem tekutín, postačí aj čistá voda. Veľmi vhodné sú husté zeleninové polievky - zahustené pohánkou, pšenom alebo amarantom. Pridajte potraviny so zvýšeným obsahom vápnika. Nezabúdajte na ryby (kvôli omega 3 mastným kyselinám). Orechy – mandle, vlašské, lieskové a semienka – slnečnicové, sezamové, chia a tekvicové.

Doprajte si ľahkú večeru vo forme polievky, grilovanej zeleniny s rybou, tempehom alebo strukovinovou pomazánkou.

Práve cesta k pohybu – minimálne 40 min. prechádzka denne, Vám pomôže pri obnove energie a sily. Cvičenie je veľmi dôležité na udržanie zdravej kondície a psychickej pohody, pre nedostatok času skúste cviky s vlastnou váhou v pohodlí domova.

 

Bc. Zdenka Havettová, Výživový poradca, lektor zo Svet Zdravia

 

 

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI SALDOVOU CELOZRNNOU MÚKOU A PŠENIČNOU CELOZRNNOU MÚKOU ČO SA KALÓRIÍ TÝKA? / Pavla

 

Kalórie sú v tomto prípade zanedbateľné. Rozhodne preferujte celozrnné múky pred bielou, ktorá nemá žiadne výživové hodnoty. Špaldová je vhodnejšia, obsahuje predovšetkým minerálne látky ako napr. magnézium, zinok, železo a vlákninu.  Vláknina je dôležitá súčasť stravy. Pomáha nášmu tráviacemu traktu správne pracovať, znižuje hladiny zlého cholesterolu, zlepšuje hladiny cukru v krvi a celkovo znižuje riziká vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Okrem toho patrí medzi látky, ktoré na seba prirodzene naväzujú vodu.

 

Bc. Zdenka Havettová, Výživový poradca, lektor zo Svet Zdravia

 

 

ZAUJÍMALO BY MA, PREČO POČAS CHUDNUTIA NIE JE V HODNÉ JESŤ OVOCIE. / Majka

 

Dôležitou súčasťou ovocia sú vitamíny, minerály, antioxidanty a ďalšie ochranné látky. Mnohé druhy ovocia majú vysoký obsah vlákniny.  Vo všeobecnosti posilňuje imunitný systém, bráni ochoreniam ciev, posilňuje funkcie rôznych orgánov v tele a zlepšuje celkovú kondíciu. Tým pádom je počas chudnutia vhodné ho zaradiť. Primárne sa zamerajte na druhy z nášho pásma. Aj tu však platí, že všetkého veľa škodí, snažte sa ho konzumovať skôr v dopoludňajších hodinách, kedy je najlepšie  stráviteľné.

 

Bc. Zdenka Havettová, Výživový poradca, lektor zo Svet Zdravia

 

 

DOBRÝ DEŇ, SÚ CHIA SEMIAČKA SKUTOČNE SUPER POTRAVINOU? AKÝ JE ICH PRÍNOS PRE NÁS? ĎAKUJEM / Eva

 

Chia semena sú cenným zdrojom omega 3 a 6 mastných kyselín, minerálov (predovšetkým majú vysoký obsah vápnika, ďalej obsahujú draslík, horčík, fosfor, síru, železo a iné),  vitamínov (vitamín A, E, C a vitamíny skupiny B), rozpustnej vlákniny, takmer všetkých esenciálnych aminokyselín a antioxidantov. Upravujú metabolizmus cukrov a pomáhajú tak udržať vyrovnanú hladinu krvného cukru. Dodávajú energiu a napomáhajú k lepšiemu sústredeniu. Pomáhajú pri chudnutí a celkovej detoxikácii organizmu. Sú vhodné pre osoby s bezlepkovou diétou. Pomáhajú znižovať krvný tlak.

Aj toto je zopár benefitov, ktoré nám chia semienka ponúkajú. V našom jedálničku majú nezastupiteľné miesto. Pripravte si jednoduchý chia nápoj, 1 polievkovú lyžicu chia semienok zalejete asi 0,5l vody. Necháme odstáť niekoľko minút môžeme podávať s pár kvapkami citrónu.

 

Bc. Zdenka Havettová, Výživový poradca, lektor zo Svet Zdravia

 

 

ZAUJÍMALO BY MA, AKO ČO NAJEFEKTÍVNEJŠIE A NAJRÝCHLEJŠIE ZHODIŤ TUK Z OBLASTI BRUCHA, TEDA AKÉ JEDLÁ ZARADIŤ DO JEDÁLNIČKA A AKO SA STRAVOVAŤ. / Lucia

 

V tomto prípade je najlepšie poradiť sa s odborníkom/fitness trénerom. Myslím, že cviky budú viac menej zamerané na core – stred a posilňovanie jadra tela.

Váš výživový plán by bolo tiež vhodné nastaviť individuálne s prihliadnutím na vek, váhu, výšku a celkový výdaj energie. Rady typu pridajte viac ovocia a zeleniny určite nie sú postačujúce.

 

Bc. Zdenka Havettová, Výživový poradca, lektor zo Svet Zdravia

 

 

V PRÍPADE OTÁZOK, NÁS KONTAKTUJTE CEZ FORMULÁR

 

MÁTE AKÚKOĽVEK OTÁZKU, TÝKAJÚCU SA ZDRAVÉHO ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU, ČI UŽ STRAVOVANIA ALEBO CVIČENIA? TRÉNERI A VÝŽIVOVÍ PORADCOVIA, KTORÍ BUDÚ ZÁROVEŇ HOSŤAMI NA NAŠICH BESEDÁCH VÁM RADI PORADIA. O ZVEREJNENÍ ODPOVEDE V PORADNI VÁS BUDEME KONTAKTOVAŤ EMAILOM. VIAC O NAŠICH ODBORNÍKOCH SA DOZVIETE V SEKCII BESEDY