CVIČENIE PORTDEBRAS PRE ZDRAVÉ PRSIA A PEVNÉ TELO

 

AUTOR: JANA ŠIMKOVIČOVÁ

ZDROJ: CVICTE.SK

 

POMÁHA TELU, ALE AJ MOZGU. NEPREDSTAVUJE TVRDÝ TRÉNING, ALE NAOPAK PLYNULÝ LADNÝ POHYB. HOVORÍME O PORTDEBRAS.

 

CVIČENIU PORTDEBRAS SA HOVORÍ AJ REHABILITAČNÝ TANEC. VYCHÁDZA Z PILATESU, JOGY A TIEŽ Z BALETNÝCH PRVKOV. VTIP JE V TOM, ŽE TÁTO REHABILITÁCIA JE LADNÁ, PLYNULÁ A ŽENY SA PRI TOMTO CVIČENÍ MNOHOKRÁT CÍTIA AKO BOHYNE POHYBU. PRESNE O TENTO POCIT IŠLO TVORCOVI TOHTO KONCEPTU. ZÁKLADNÝM CIEĽOM PRE RUSKÉHO CHOREOGRAFA VLADIMÍRA SNEZHIKA BOLO VYTVORIŤ POHYB TAK, ABY BOL PRIRODZENÝ, PLYNULÝ, ABSOLÚTNE NIE SEKANÝ A ABY ZAPÁJAL CELÉ TELO. AJ KEĎ SA NA PRVÝ POHĽAD MÔŽE ZDAŤ, ŽE JE TO TANEC, V PRVOM RADE IDE O CVIČENIE.

 

VÝZVA NIELEN PRE TELO, ALE I MOZOG

 

CVIČENIE PORTDEBRAS PODPORUJE LYMFATICKÝ SYSTÉM, ROZVÍJA KOORDINÁCIU, SPEVŇUJE A NAŤAHUJE SVALY CELÉHO TELA – CHRBÁT, BRUCHO, RAMENÁ A NOHY. VÝSLEDKOM CVIČENIA JE KRÁSNE DRŽANIE TELA. V RÁMCI CVIČENIA ZAŽIJETE MNOHO VÝPADOV, PRENÁŠANIE VÁHY, ČÍM SA POSILŇUJÚ HLAVNE NOHY. DÔRAZ TOHTO CVIČENIA JE VŠAK KLADENÝ NA POSTAVENIE RÚK. "PRI PORTDEBRAS VEĽMI POUŽÍVAME RUKY. TO OKREM TOHO, ŽE KAŽDÉMU POHYBU DÁVA ŠTÝL, ZVYŠUJE AJ NÁROKY NA STRED TELA (TZV. CORE). PRETOŽE KAŽDÝ TAKÝTO POHYB VYCHÁDZA Z CENTRA TELA. TO ZNAMENÁ, ŽE MUSÍME BYŤ SPEVNENÍ, BRUCHO VTIAHNUTÉ, CHRBÁT ROVNÝ, PANVA PODSADENÁ, A DO TOHO SA PRIDÁVA POHYB RÚK. VEĽA SA ZAPÁJA VNÚTORNÝ STABILIZAČNÝ SYSTÉM, ČO CHCE SAMOZREJME TRÉNING. ĽUDÍ PO PRVEJ HODINE HROZNE BOLIA RUKY. PRETOŽE VŠETOK POHYB PRI PORTDEBRAS JE PLYNULÝ. JE TO AJ VEĽKÁ VÝZVA PRE MOZOG. NIE VŽDY JE JEDNODUCHÉ SKOORDINOVAŤ POHYB TAK, ABY RUKY A NOHY PRACOVALI SÚČASNE.”

 

PTB

 

PORTDEBRAS SI OBĽÚBILI NAJMÄ ŽENY

DOSTÁVAME SA K HLBŠEJ PODSTATE CELÉHO CVIČENIA. "PORTDEBRAS JE INÉ V TOM, ŽE POČAS CVIČENIA SÚ ZAPÁJANÉ TAK RUKY, AKO AJ VRCHNÉ PARTIE TELA. POČAS CELEJ HODINY PRACUJE CHRBÁT, VZPRIAMOVAČE TRUPU NA CHRBTE, RAMENÁ A V NEPOSLEDNOM RADE HRUDNÍK. TÝM, ŽE SA PRI CVIČENÍ ZAPÁJA CELÝ VNÚTORNÝ STABILIZAČNÝ SYSTÉM, UČÍ ĽUDÍ VYSTIERAŤ CHRBÁT, VYPNÚŤ PRSIA A NEHRBIŤ SA. S ČÍM MÁ DNES MNOHO ĽUDÍ VEĽKÝ PROBLÉM A NÁSLEDKAMI SÚ BOLESTI CHRBTA,” OZREJMUJE INŠTRUKTORKA HELENA BALLOVÁ.

 

OKREM ZÁŽITKU A ESTETIKY, POSKYTUJE CVIČENIE AJ FUNKČNÝ BENEFIT PRÁVE PRE ŽENY. SPRÁVNE DRŽANIE TELA A CVIČENIE ZNAČNE OVPLYVŇUJE AJ VZHĽAD ŽENSKÝCH PŔS. PRÁVE POSILŇOVANÍM CHRBTOVÉHO SVALSTVA, ČO U POTRDEBRAS NASTÁVA, DOKÔŽETE ZAISTIŤ AJ ICH PEVNOSŤ. VEĽMI UŽITOČNÝM PRE ŽENY JE, ŽE CVIČENÍM SA SYSTEMATICKY UČÍTE SPRÁVNEMU A EFEKTÍVNEMU ZAPOJENIU TÝCH SVALOV, KTORÉ SA PODIEĽAJÚ NA VZPRIAMENOM DRŽANÍ TELA. NEUSTÁLE TEDA AKTIVUJETE HLBOKÝ STABILIZAČNÝ SYSTÉM, KTORÝ JE ALFOU OMEGOU ZDRAVÉHO A FUNKČNÉHO TELA.

 

PEVNÉ A PRUŽNÉ PRSIA NEDOSIAHNETE LEN CVIČENÍM. ICH VZHĽAD OVPLYVŇUJE AJ TO, ČI PRI CVIČENÍ NOSÍTE ŠPORTOVÚ PODPRSENKU. PRE MNOHO ŽIEN NA SLOVENSKU NIE JE ŠPORTOVÁ PODPRSENKA PRI CVIČENÍ SAMOZREJMOSŤOU. “AŽ SEDEMDESIAT PERCENT ŽIEN NOSÍ NESPRÁVNU PODPRSENKU. ŽENY ČASTO NOSIA PODPRSENKY S NESPRÁVNYM OBVODOM, MENŠÍMI KOŠÍKMI A S NEVHODNÝMI RAMIENKAMI, KTORÉ SA ČASTO ZAREZÁVAJÚ DO TELA. OBVOD NESMIE BYŤ TESNÝ, ANI VOĽNÝ. PRSIA NESMÚ PRI ZVIHNUTÍ RÚK „VYLIEZAŤ“. OBZVLÁŠŤ JE POTREBNÉ DBAŤ NA VHODNÝ VÝBER PODPRSENKY PRI ŠPORTOVANÍ,“ HOVORÍ MUDR. ZUZANA HROMJAKOVÁ, KTORÁ SA POČAS SVOJEJ PRAXE V OBLASTI FYZIATRIE STRETÁVA PRÁVE S TÝM, ŽE MNOHO ŽIEN NOSÍ NESPRÁVNU PODPRSENKU NA BEŽNÉ NOSENIE A PRETO SI NEDOKÁŽU VYBRAŤ ANI SPRÁVNU PODPRSENKU VHODNÚ NA ŠPORT.

 

AK PRSIAM NIE JE POČAS CVIČENIA POSKYTNUTÁ DOSTATOČNÁ OPORA, TAK SA HÝBU NIELEN ZHORA NADOL, ALE AJ DO BOKOV. „PRI VÝBERE ŠPORTOVEJ PODPRSENKY TREBA PRIHLIADAŤ NA STUPEŇ FYZICKEJ AKTIVITY A PODĽA TOHO SI VYBERAJTE AJ PODPRSENKU. INÚ PODPRSENKU POUŽÍVAJTE PRI JOGE A INÚ PRI BEHU, ČI BASKETBALE. NOSENIE NESPRÁVNEJ PODPRSENKY SPÔSOBUJE CHYBNÉ DRŽANIE TELA, BOLESTI KRČNEJ CHRBTICE, BOLESTI HLAVY A VEDIE K OPAKOVANÝM NÁVŠTEVÁM LEKÁRA,“ DODÁVA MUDR. HROMJAKOVÁ. PRETO BY STE PRI KAŽDEJ ŠPORTOVEJ AKTIVITE MALI NOSIŤ ŠPORTOVÚ PODPRSENKU V SPRÁVNEJ VEĽKOSTI A VO VHODNEJ KVALITE. PRÁVE KVALITU VÁM VEDIA POSKYTNÚŤ ŠPORTOVÉ PODPRSENKY ZNAČKY ANITA. V PREDAJNIACH SO SPODNOU BIELIZŇOU VÁM ODBORNE PORADIA S VÝBEROM SPRÁVNEJ VEĽKOSTI  ŠPORTOVEJ PODPRSENKY. KAŽDÝ ROK ZBIERAJÚ ŠPORTOVÉ MODELY ANITA OCENENIA ISPO, REDDOT DESIGN AWARD. PRI CVIČENÍ PORTDEBRAS SA BEZ KVALITNEJ PODPRSENKY TIEŽ NEZAOBÍDETE.

 

POHYB PRE VŠETKÝCH

 

AK ROZMÝŠĽATE, ČI BY STE PORTDEBRAS ZVLÁDLI, VEDZTE, ŽE JE TO POHYB PRE VŠETKÝCH. ZÁMERNE BOL VYTVORENÝ TAK, ABY HO MOHLI CVIČIŤ NAOAJ VŠETCI. "PORT DE BRAS SA NETREBA BÁŤ, PRETOŽE JEHO ZÁKLADNÁ POINTA JE, ŽE SI TO MÁTE UŽIŤ. ČOKOĽVEK, ČO BUDETE ROBIŤ, MÁTE SI TO UŽIŤ. A POTOM JE JEDNO, ČI SI PRITOM VYTVÁRATE ILÚZIU TANCA, ČI JE TO PLYNULÝ ZDRAVÝ POHYB, ALEBO ČI ROBÍME NEJAKÉ SEKVENCIE, “ DODÁVA NA ZÁVER HELENA BALLOVÁ. AKO VYZERÁ HODINA PORTDEBRAS SI MÔŽETE POZRIEŤ V NASLEDUJÚCOM VIDEU.

 

KDE SI PORTDEBRAS ZACVIČÍTE?

 

INŠTRUKTORKE HELENE BALLOVEJ PORTDEBRAS UČAROVAL OKAMŽITE. ABSOLVOVALA VŠETKY ŠKOLENIA A ČASOM SA STALA ELITE TRÉNER PRE EURÓPU. ZO SLOVENSKA JE JEDINÁ, KTORÁ MÔŽE PORTDEBRAS AJ ŠKOLIŤ A PRIPRAVIŤ TAK BUDÚCICH INŠTRUKTOROV, KTORÍ CHCÚ PORTDEBRAS CVIČIŤ VO SVOJICH MESTÁCH. AKTUÁLNE JE NA SLOVENSKU VYŠKOLENÝCH ZHRUBA 200 INŠTRUKTOROV. ZACVIČIŤ SI TO MÔŽETE V MESTÁCH AKO NITRA, TRNAVA, ŠAĽA, DUNAJSKÁ STREDA, KOŠICE, BANSKÁ BYSTRICA, SAMOZREJMOSŤOU JE BRATISLAVA. POKIAĽ STE TRÉNER, INFORMÁCIE O ŠKOLENIACH NÁJDETE NA WWW.MOVEACADEMY.SK.