ANDY WINSON: CHUDNUTIE

A FORMOVANIE POSTAVY ZAČÍNA

V HLAVE, NIE V POSILŇOVNI

 

AUTOR: JANA ŠIMKOVIČOVÁ

ZDROJ: CVICTE.SK

 

 

"Častým prípadom dnešných ľudí je, že sú v nadmernom strese alebo v nadmernom pracovnom vyťažení. Tým pádom konzumujú potraviny narýchlo, veľa sladkých, prípadne sacharidových potravín. Tie spôsobujú uvoľňovanie úplne iných hormónov a človek sa dostáva do stavu nekontrolovateľného jedenia," hovorí Andy Winson.

 

 

Andy Winson je na Slovensku i v zahraničí známy expert na osobný rozvoj. Účastníkom jeho seminárov ako Nájdi svoju silu, Telo ako dôkaz či Tajomstvo mysle bohatých doslova menia život. V rozhovore s ním nás zaujímalo, kde spočíva tajomstvo zdravého chudnutia a formovania postavy.

 

 

CHODIA ZA VAMI ĽUDIA S TÝM, ŽE MAJÚ PROBLÉM SCHUDNÚŤ?

 

Väčšina je tých, ktorí riešia záležitosť so svojou postavou. Najčastejšie je to, že chcú schudnúť alebo si vyformovať postavu. Ale najviac sa vyskytuje spomínané slovíčko schudnúť. Keď si len ľudia predstavia slovo schudnúť, tak sa im navodia skôr nepríjemné pocity než tie príjemné. Chodia väčšinou ženy, ale aj chlapi, ktorí si chcú navodiť návyky s pravidelným cvičením, upraviť si stravu. Chcú sa cítiť zdravšie, lepšie. Vytvoriť si pravidelné rituály lepšieho stravovania. Takže je to zmes rôznych ľudí, ale primárne gro tvoria ľudia, ktorí chcú schudnúť.

 

 

ČO IM RADÍTE?

 

Poradím väčšinou to, čo väčšina z nich nečaká. Celý ten problém nie je ani tak v stravovaní ako v tom, či budú cvičiť, alebo nie. Celý problém je v hlave. To znamená, že 80 % celého úspechu vo formovaní postavy je v nastavení mysle. V tom, aké majú presvedčenia, čomu veria, aké majú programy v súvislosti s formovaním postavy, v súvislosti s jedlom, cvičením, s mienkou o sebe, sebaláskou. Takže primárna je hlava.

 

 

MÔŽE SA ČLOVEK NAPROGRAMOVAŤ TAK, ABY BOL ÚSPEŠNÝ V TÝCHTO CIEĽOCH?

 

Samozrejme, naprogramovať sa to dá. Len to je tak, ako keď si kúpite nový počítač a nainštalujete si doňho nové programy. Tie programy tam sú, nikto ich odtiaľ nevyberie. Ale keď ten počítač nezapnete a nebudete ho používať, tak tie programy sú vám nanič. Koľko máme nasťahovaných aplikácií v mobilných telefónoch, a skutočný význam pre nás majú iba tie, ktoré používame. To znamená, že keď naprogramujeme alebo vytvoríme nový program, potrebujeme ho používať.  A len tým používaním sa zlepšuje naša zručnosť.

 

 

AKO TO JE S ĽUĎMI?

 

Väčšina ľudí vie, ako sa majú stravovať, čo majú robiť, že nemajú fajčiť. Keď sa ich spýtate na nejakú diétu, všetci vám o tom vedia povedať, aj to, ako sa majú stravovať. Ale väčšina ľudí to nerobí.  Čiže oni tie programy majú, ale nevedia ich používať. Pretože nám nikdy nikto na tú hlavu návod nedal.

 

Nevieme presne, ako máme zmeniť tie pocity, ktoré si s tým spájame. Problém je v tom, že človek to pevnou vôľu nevie ovládnuť. Napríklad, viem, že si nemôžem dať čokoládu alebo sladkosť, lebo som vo fáze chudnutia. Aj napriek tomu tú čokoládu celú "zládujem". A to je presne to. Človek vie, ale používa nesprávnu komunikáciu sám so sebou.

 

 

S PEVNOU VÔĽOU MÁME VO VŠEOBECNOSTI PROBLÉM. JE TO JEDINÝ DÔVOD?

 

Môže tu byť aj druhý dôvod a ten je oveľa silnejší. A v tejto dobe naberá riadne na obrátkach. Ide o emocionálne jedenie.  Ľudia zažili vo svojom živote napríklad rôzne traumy, mohli to byť ublíženia v detstve, to, že ich rodičia týrali, že musia všetko zjesť, alebo mali rodinné pravidlo, že nemôžeš odísť od stola, ak máš prázdny tanier. Alebo musíš to zjesť, lebo deti v Somálsku nemajú čo jesť. Takéto rôzne programy sme si do hlavy naprogramovali. Potom sa to, samozrejme, v dospelosti odzrkadľuje. Ak niekto dievčaťu, ktoré sa v puberte začne zaguľaťovať, povie: „Ty si tučná“, ono hneď začne chudnúť už ako 12–ročné. Začne používať diéty, a tým si rozhodí celý systém. A to spôsobi dôsledky, ktoré sa s ňou ťahajú celý život.

 

Častým prípadom dnešných ľudí je, že sú v nadmernom strese alebo v nadmernom pracovnom vyťažení. Tým pádom konzumujú potraviny narýchlo, veľa sladkých, prípadne sacharidových potravín. Tie spôsobujú uvoľňovanie úplne iných hormónov a človek sa dostáva do stavu nekontrolovateľného jedenia. Ďalším príkladom je problém vo vzťahu. Človeku nefunguje jeho vzťah, nefunguje mu sexuálny život, tak potom má tendenciu si spájať ten príjemný pocit s niečím sladkým. Sladkosti sme ako deti dostávali za odmenu. Takže sladkosti sa nám spájali s niečím príjemným.

 

V podstate ten pocit, celá ta kombinácia pocitov sa prenáša do celého ľudského života, a potom to celé človeka riadi. Aj keď to chce pevnú vôľu zmeniť to, častokrát to nejde. Málokedy sa podarí dokázať to zmeniť pevnou vôľou a mať pozitívne výsledky. Preto tak veľa ľudí podľahne jojo efektu, pretože v podstate vydržia nejaké obdobie dodržiavať diétu, ale potom príde nejaká situácia, ktorá ich opäť vráti k ich starému životnému štýlu.

 

V podstate sú to určité zakorenené zvyky, ktoré máme, a ktoré nás ťahajú späť

Jednoznačne. Sú to programy, ktoré ľudia načerpali z minulosti. A potom ich formuje aj to, v akom prostredí sa pohybujú, kde fungujú, čomu sa venujú. Či dodržujú diéty, pátrajú po úžasných skvelých diétach, alebo práve naopak, hľadajú, ako si vytvoriť nový životný štýl. Alebo majú strach z cvičenia, ale pohybová aktivita by ich celkom zaujímala. Je to aj o tom, ako človek formuluje svoje ciele, aký má zámer. Či chce schudnúť alebo si vytvoriť nový životný štýl. Pretože väčšina ľudí si povie: „Idem chudnúť“ a to vám garantujem,  je len otázka času, kedy ich postihne jojo efekt. Pretože on ide chudnúť a je navyknutý, že chudne. Tak jednoducho schudne a vráti sa do starých koľají. Zase. Veď on si vytvoril rituál chudnutia. Potom zase ide leto, treba sa zmestiť do plaviek, tak zase idem chudnúť. A preto to tak funguje, pretože ľudia neriešia primárny problém.

 

 

TAKŽE OPÄŤ SME PRI HLAVE

 

Keby ľudia riešili najprv hlavu,  všetko ostatné je sekundárna záležitosť. Stačilo by si upratať stravu. Dokázali by jesť úplne iným spôsobom, nemuseli by ani cvičiť a mohli by mať štíhlu líniu.

 

Všade je to o tom, jedzte, jedzte, jedzte, konzumujte toto a hento, dodržujte takúto a takúto diétu. Ďalším krokom je, choďte cvičiť, ale nikto vám nepovie, že zmeňte si svoju hlavu. Pretože problém je vo vašej hlave.

 

Ako je možné, že sú ľudia, ktorí majú štíhlu líniu a nemajú problém s nadváhou, jedia, koľko chcú. A sú ľudia, ktorí majú s nadváhou obrovské problémy, celoživotné. Povedzme si otvorene, len minimálne množstvo ľudí má na to zdravotný nárok.

 

 

MÔŽEME TVRDIŤ, ŽE ČLOVEK, KTORÝ CHCE SCHUDNÚŤ, BUDE ÚSPEŠNÝ VTEDY, AK JEHO CIEĽOM NEBUDE LEN SAMOTNÉ CHUDNUTIE, ALE ZMENA ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU?

 

To je práve tá otázka. Ak chcem schudnúť a do leta sa zmestiť do plaviek, to sa dá za mesiac. Jednoducho, absolútne striktne držíte nejakú očistnú kúru. A do mesiaca dáte zo seba všetku vodu, všetko, čo existuje. To sa dá, to nie je problém. Ibaže je to dočasné riešenie.

 

Keď pracujem s ľuďmi, tak s nimi pracujem na dlhodobej fáze. To znamená, že ak niečo začneme, tak nech to má celoživotné trvanie. Nie to len o brigáde, niečo tuto urobme, a potom sa vráťme do starých koľají. To nemá zmysel. Samotné chudnutie, ktoré je krátkodobé a nemá význam. Skôr si môžem ublížiť, lebo si rozhasím jednak metabolizmus, jednak hormonálny systém a telo sa pripraví na hladovku, bude sa obávať. Veď vieme, na čom funguje jojo efekt. Takže tam je potom ten problém.

 

 

TEDA ZMENA K ZDRAVÉMU ŽIVOTNÉMU ŠTÝLU JE NEVYHNUTNÁ?

 

Je to jedna z ciest. Človek vôbec nemusí žiť zdravo a mať zdravý životný štýl na to, aby bol chudý. On musí zmeniť postoj k svojmu telu, k jedeniu a mysly. Ale nemusí žiť zdravým životným štýlom.

 

 

OTÁZKOU ZOSTÁVA, ČO JE VLASTNE ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL?

 

Tak, ako je každý človek jedinečný, tak aj každému vyhovuje iný typ zdravého životného štýlu. Podľa môjho názoru neexistuje presné kritérium, čo to je zdravý životný štýl. Pokiaľ to nechceme zovšeobecniť do pojmov hýb sa, jedz potraviny zdraviu prospešné a mysli pozitívne. Ale to je také všeobecné, že to človeku konkrétne žiaden návod nedáva.

 

 

ČO ZNAMENÁ ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL PRE VÁS?

 

Tým, že som študoval FTVŠ, tak mi zdravý životný štýl vŕta hlavou celý život. A to je presne to, z čoho vyplýva aj tá odpoveď predtým. Ťažko povedať, čo je zdravý životný štýl. Pre mňa je zdravý životný štýl jesť jedlo, po ktorom sa cítim dobre. To znamená, nebyť po jedle unavený. Jesť jedlo, pri ktorom mi telo dáva signály, že mi prospieva. Pretože človek ak vníma svoje telo, všimne si aj znamenia, ktoré nám telo dáva. Či už vyrážkou na tvári, jednoducho istým spôsobom sa to odzrkadlí.

 

Tiež mať dostatočne dobrú kondíciu a myslieť pozitívne, teda mať otvorenú myseľ. Za najdôležitejšie v rámci životného štýlu vnímam dostatočný pohyb a dostatočnú kondíciu. Na túto tému sa robilo množstvo výskumov.  Pri jednom výskume, ktorý sa robil v Amerike,  trval asi 50 rokov, boli sledované dve skupiny. Jedna skupina sa stravovala zdravo, ale nešportovala. A potom bola druhá skupina, ktorá pravidelne športovala, a jedla všetko, dokonca tí ešte aj fajčili. Zisťovali, ktorí z nich sú náchylnejší na infarkt, a ktorí z nich by sa dožili dlhšie. Čo bolo paradoxom, práve tí, čo iba športovali, sa dožili vyššieho veku a mali nižší výskyt infarktov. Preto u mňa, a to nielen kvôli tomuto výskumuJ, je pohyb dôležitý.

 

 

AKÉMU POHYBU SA VENUJETE?

 

Chodievam do fitka, v lete na bicykel, prípadne behať. Čo sa týka behu, venujem sa intenzívnym šprintom, kde ide o intenzívny výkon na 100 %. Ten vás tak zadýcha, že vám ide pľúca roztrhnúť. Ale hlavne vám rozprúdi krv do všetkých častí tela, absolútne vám prekyslí celý organizmus. Dá to telu úplne inú energiu než výklus. Vždy záleží od cieľa, aký človek má a čo tým sleduje. Robiť intenzívne šprinty je pre väčšinu ľudí na zabitie. Keď ľudia s pohybom začínajú, nech si dajú radšej 20-minútovú prechádzku, nechodia výťahom domov, ale chodia pešo. Tiež sa venujem rekreačným športom ako lyžovanie, plávanie a potápanie.

 

ŽIJETE POHYBOM AKO SA PATRÍ

 

Niekedy stačí mať len deti. Keď máte dve, tie vás „vypohybujú“ natoľko, že ani športovať nemusíte.