TATIANA ŽIDEKOVÁ: CVIČÍ, LEBO JEJ CHUTÍ JESŤ

 

AUTOR: JANA ŠIMKOVIČOVÁ

ZDROJ: CVICTE.SK

 

 

MNOHÉ MLADÉ ŽENY JEJ ZÁVIDIA, INÉ JU SLEDUJÚ A JE PRE NICH VEĽKOU INŠPIRÁCIOU. TATIANA ŽIDEKOVÁ MOTIVUJE TISÍCE ŽIEN A TO NIELEN SVOJIM TELOM.

 

SEDAVÝ TREND A RÝCHLE OBČERSTVENIE SA NETÝKA LEN DOSPELÝCH. ODZRKADĽUJE SA AJ NA DEŤOCH, TÍNEDŽEROCH I MLADÝCH ĽUĎOCH. PRETO MLADÉ ŽENY TÚŽIA SCHUDNÚŤ UŽ V TÍNEDŽERSKOM VEKU. VYHĽADÁVAJÚ INFORMÁCIE A NASLEDUJÚ SVOJE VZORY. MNOHOKRÁT V SNAHE NÁJSŤ ZÁZRAČNÉ TIPY A TRIKY. LENŽE AJ VZOR AKO TATIANA ŽIDEKOVÁ TO MÁ VYDRETÉ. VIETE, ŽE AJ ONA POTREBOVALA SCHUDNÚŤ?

 

KDE TO CELÉ ZAČALO

 

KAŽDÉHO NAŠTARTUJE NIEČO INÉ. V PRÍPADE TATIANY TO BOLA STÁVKA S KAMARÁTKAMI. „PO STREDNEJ SOM OBSLUHOVALA V REŠTAURÁCII A ZAČALA SOM JESŤ. TELO SA MI MENILO, ALE JA SOM TO NECHCELA. RAZ V PIATOK VEČER SME SEDELI S KAMOŠKAMI V MESTE A DÍVALI SA NA SEBA, ŽE BY SME MALI SO SEBOU ZAČAŤ NIEČO ROBIŤ. DALI SME SI STÁVKU, ŽE ZA MESIAC SCHUDNEME TRI KILÁ, A KTORÁ NESCHUDNE, DÁ SA OSTRIHAŤ PO RAMENÁ. CHODILA SOM KAŽDÝ DEŇ DO POSILŇOVNE. PO MESIACI SME VŠETKY SCHUDLI, JA SOM POKRAČOVALA, BABY VŠAK PRESTALI.“

 

KEĎ VÝSLEDKY MOTIVUJÚ

 

LOGICKY NASLEDOVALA OTÁZKA, ČO JU MOTIVOVALO. CVIČIŤ ĎALEJ BEZ KAMOŠIEK. MNOHOKRÁT OČAKÁVAME ZLOŽITÉ A DUCHAPLNÉ ODPOVEDE, CHCEME OBJAVIŤ RÔZNE TAJOMSTVÁ ÚSPECHU, PRITOM V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA. TAKÁ BOLA AJ ODPOVEĎ TATIANY: „VIDELA SOM VÝSLEDKY A CHCELA SOM VIAC. TAK SOM SA NAMOTIVOVALA, ŽE CVIČÍM SEDEMKRÁT DO TÝŽŇA, A TO DVAKRÁT ZA DEŇ.”

 

KEĎ ŠPORT CHYTÍ ZA SRDCE

 

UŽ KEĎ SA AJ NAMOTIVUJEME, NADŠENIE ZVYKNE OPADNÚŤ TÝM, ŽE NEVIEME, KAM ÍSŤ CVIČIŤ A ČO CVIČIŤ. VO VIACERÝCH PRÍPADOCH TO ŽIAĽ DOPADNE TAK, ŽE NAKONIEC ANI NEZAČNEME. AKÝ BOL TATIANIN ZAČIATOK?

 

„CHODILA SOM CVIČIŤ BUĎ SAMA ALEBO S KAMOŠKOU. DVA ROKY SOM MALA TAKÉ DVA DNI – JEDEN NA TRÉNING RÚK A DRUHÝ NA NOHY. A TO SOM STRIEDALA. STÁLE TO ISTÉ. NEMALA SOM TRÉNERA, UČILA SOM SA SAMA. LENŽE DO POSILŇOVNE CHODÍM NIELEN CVIČIŤ, ALE AJ NA POKEC. TAK SA RAZ STALO, ŽE MA KAMARÁTKA NA RECEPCII NAHOVORILA, ABY SME IŠLI SPOLU ZABEHNÚŤ SPARTANA. DÁME SI PRÍPRAVU, BUDEME ASPOŇ VIAC MAKAŤ. STÁL TAM TRÉNER A NAVRHOL NÁM, ŽE NÁS PRIPRAVÍ. IŠLA SOM DO TOHO, HOCI SOM NEVEDELA, ČO JE CROSSFIT. NAKONIEC SOM DOPADLA TAK, ŽE SOM DREPOVALA S 90TIMI KILAMI A TAK TO ZAČALO.”

 

ZÁVISLÍ DOKÁŽEME BYŤ NAČOMKOĽVEK, AK SI NEDÁME POZOR. HOVORÍ SA VŠAK, ŽE ŠPORT JE JEDINÁ POZITÍVNA ZÁVISLOSŤ.

 

„KEBY MAL DEŇ VIAC HODÍN, ZAČNEM HO RÁNO POSILKOU, POOBEDE PLÁVANÍM, CROSSFITOM, JOGOU. KEĎ ŠPORT, TAK HOCIJAKÝ. VIDÍM VÝSLEDOK A SOM SÚŤAŽIVÁ. PRE MŇA JE ŠPORT ŽIVOTNÝ ŠTÝL A SAMOZREJMOSŤ. CHCELA BY SOM VYSKÚŠAŤ VŠETKO, ČO SA DÁ. KEĎ MI NIEČO NEJDE, TAK SI POVIEM, ŽE TAM MUSÍM ZAMAKAŤ, ABY SOM BOLA SPOKOJNÁ A VŠESTRANNÁ,“ PREZRÁDZA TATIANA.

 

CVIČENIE JEJ VŠAK POMÁHA PRI ĎALŠEJ VÁŠNI. POZNÁTE TO, KEĎ ROBÍTE JEDNU VEC, ABY STE SI POMOHLI K TEJ ĎALŠEJ? PODOBNE TO MÁ AJ MLADUČKÁ TATIANA, KTORÁ PREZRÁDZA: „MOŽNO TO NIE JE NA MNE VIDNO, ALE JA STRAŠNE RADA JEM. PRETO BY SOM NEMOHLA ÍSŤ NAPRÍKLAD NA SÚŤAŽ V BIKINI FITNESS. MOJOU ZÁĽUBOU JE NIELEN CVIČENIE, ALE AJ JEDENIE. NEDOKÁŽEM SI ODOPIERAŤ DOBRÉ VECI.”

 

JEM VEĽA, ALE…

 

NO DOBRE, LENŽE NEJEDEN ODBORNÍK BY POTVRDIL PRAVIDLO, ŽE 70% ÚSPECHU PRI CHUDNUTÍ A UDRŽANÍ SI POSTAVY TVORÍ PRÁVE STRAVA. PRETO NÁS ZAUJÍMALO, AKO SA STRAVUJE TATIANA VZHĽADOM NA TO, ŽE CVIČÍ DENNE A VÄČŠINOU DVOJFÁZOVO.

 

„NA JEDNEJ STRANE SA STRAVUJEM ZDRAVO, ALE NA DRUHEJ STRANE SI URČITE DÁM AJ KOLÁČ. VYPRÁŽANÚ VEC SOM NEJEDLA NAPRÍKLAD AJ ROK. ZDRAVÉ VECI MI CHUTIA. MÁM VEĽMI RADA OVOCIE A ZELENINU. Z MÄSA UPREDNOSTŇUJEM HOVÄDZINU, A TO PORIADNY KUS (SMIECH). UVEDOMUJEM SI, ŽE ENERGIU, KTORÚ VYDÁM, MUSÍM AJ PRIJAŤ.“

 

A DODÁVA: „PRED LETOM SOM IŠLA KVÔLI STRAVE ZA TRÉNEROM. SOM CHUDÁ, TO JE V PORIADKU. ALE CHCELA SOM, ABY SOM MALA LEPŠIE VYPRACOVANÉ NIEKTORÉ SVALY, NAPRÍKLAD ZADOK. POVEDAL MI, ŽE DARMO PUMPUJEM V POSILKE, KEĎ NEMÁM SPRÁVNY PRÍJEM ŽIVÍN, NEDÁM TO. TRI MESIACE SOM SA DRŽALA, VOLAL MI ČASTO, ČI SOM JEDLA. KEĎ POČUL, ŽE ZASE LEN TÚ ZELENINU, POSLAL MA DAŤ SI RYŽU S KURACINOU, AJ KEĎ MI TO NECHUTILO. KONTROLOVAL MA CELÉ LETO. ÁNO, MALA SOM KRÁSNU POSTAVU, ALE POVEDALA SOM SI, ŽE POTREBUJEM CÍTIŤ DOBRÚ CHUŤ JEDLA A NA ČO MÁM CHUŤ, TO BUDEM AJ JESŤ. NERIADIM SA TABUĽKAMI. SOM SPOKOJNÁ SO SVOJOU POSTAVOU, ALE CELOROČNE SI NA STRAVU URČITE NEDÁVAM POZOR. NIE VŽDY ZDRAVÉ ZNAMENÁ AJ CHUDÉ. JEDINÚ DIÉTU MÁM PRED LETOM, DO PLAVIEK (SMIECH).“

 

INŠPIRÁCIA, KTORÁ MOTIVUJE

 

DENNE JEJ V PRIEMERE PRÍDE 20 SPRÁV. OD RÔZNYCH ŽIEN, KTORÉ SA PÝTAJU NA RÔZNE VECI V SNAHE DOSIAHNUŤ KRAJŠÍ ZOVŇAJŠOK. NAJVIAC ICH ZAUJÍMA, ČO MAJÚ CVIČIŤ, ABY VYLEPŠILI KONKRÉTNU PARTIU TELA. NEZANEDBATEĽNÉ SÚ AJ OTÁZKY TYPU, ČO V KONKRÉTNY DEŇ JEDLA. AKO SA S TÝM PASUJE TATIANA?

 

„SNAŽÍM SA NATÁČAŤ CVIKY, ABY MALI BABY PREDSTAVU, ČO ROBÍM A NA AKÉ PARTIE. ŤAŽKO JE VYSVETLIŤ ČLOVEKU NA DIAĽKU, ČO MÁ ROBIŤ, KEĎ SI TO SÁM NEODSKÚŠA. KONKRÉTNE RECEPTY IM ŤAŽKO POVIEM. LENŽE ONI CHCÚ PRESNE VEDIEŤ, ČO SI DÁVAM NA RAŇAJKY. ZDRAVÉ RECEPTY SÚ AJ NA INTERNETE. STAČÍ LEN HĽADAŤ.”

 

MNOHÉ BY CHCELI VYZERAŤ AKO ONA, NIE VŠETKÝM SA TO VŠAK DARÍ. ZAUJÍMALO NÁS, ČO BY TATIANA PORADILA KAŽDEJ ŽENE. „DÔLEŽITÁ JE STRAVA A ZVOLIŤ ŠPORT, KTORÝ ČLOVEKA BAVÍ. NESMIE CHODIŤ PO POSILKE A NASILU DVÍHAŤ ČINKY. DNES SI ČLOVEK MÔŽE NAOZAJ VYBERAŤ. A HLAVNE SA MUSÍTE TEŠIŤ NA TIE TRÉNINGY. ČLOVEK NEMÔŽE CHODIŤ Z DONÚTENIA.”

 

NOVÉ VÝZVY

 

AJ TATIANA JE DÔKAZ, ŽE ŠPORT MÁ MNOHÉ PODOBY A PRINÁŠA RÔZNE VÝZVY. PRÁVE JOGA SA PRE ŇU STALA NOVOU INŠPIRÁCIOU. PRIŠLA SPOLU S PODUJATÍM JUST WOMAN, KTORÉ SA TENTO ROK BUDE KONAŤ UŽ DRUHÝKRÁT. ENERGIOU NABITÝ ŠPORTOVÝ EVENT JE VÝNIMOČNÝ PRÁVE V TOM, ŽE V JEDEN DEŇ SI ŽENY MÔŽU UŽIŤ BEH, PADDLE BOARD A JOGU. PRÁVE JOGA ZAUJALA TATIANU NATOĽKO, ŽE PRIJALA PONUKU STAŤ SA AMBASÁDORKOU PODUJATIA.

 

„JOGA MA NESKUTOČNE BAVÍ. TELO JOGÍNIEK SA MI STRAŠNE PÁČI. ICH SVALY SÚ NATIAHNUTÉ A KRÁSNE. MÁM POUKLADANÉ TAKÉ VŠELIJAKÉ POZÍCIE Z JOGY, KTORÉ SA SNAŽÍM PO TRÉNINGU NAPODOBNIŤ, ALE NIEKEDY MI TO MOC NEJDE. TIE BABY TO ROBIA S TAKOU ĽAHKOSŤOU. MNE TO TEDA TRVÁ DLHŠIE A JE TO VESELÉ,” SO SMIECHOM ROZPRÁVA TATIANA.

 

A DODÁVA: „MOJOU VÍZIOU NA ROK 2018 JE, ŽE NEMÔŽEM VŠETOK ČAS TRÁVIŤ IBA VO FITKU A NA CROSSFITE. POTREBUJEM DOPLNKOVÉ ŠPORTY, KTORÉ MI POMÔŽU AJ S MOJÍM ZDRAVOTNÝM STAVOM. UBLÍŽILA SOM SI PRI ČINKÁCH A TRPÍM NA TRÉNINGOCH, PRETO POTREBUJEM TIE DOPLNKOVÉ ŠPORTY. NIE SA LEN PREKONÁVAŤ, ALE AJ REGENEROVAŤ. JOGU A PLÁVANIE CHCEM ZAHRNÚŤ DO MÔJHO ŠPORTOVÉHO PORTFÓLIA. JE TOHO TOĽKO, ŽE FAKT TRÉNUJEM RÁNO AJ VEČER. A DO TOHO IDEM S KAMARÁTOM BEHAŤ. VEČER PADÁM OD ÚNAVY, ALE BAVÍ MA TO. AJ KEĎ SA NEVIEM POSTAVIŤ Z POSTELE.”

 

TATIANINO ÚSILIE SA ZÚROČILO NIELEN NA JEJ POSTAVE. JEJ VÁŠEŇ, ALE AJ DENNODENNÝ POT SI VŠIMLA ZNAČKA REEBOK, KTORÁ OBLIEKA ZANIETENÝCH ŠPORTOVCOV A VYZNÁVAČOV ZDRAVÉHO ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU. DNES MÔŽETE TATIANU NA JEJ INSTAGRAM PROFILE VIDIEŤ V MNNOHÝCH ŠTÝLOVÝCH REEBOK OUTFITOCH.

 

RITUÁL, KTORÝ TATIANA VYKONÁVA DENNE A NEMIENI SA HO VZDAŤ:

 

KAŽDÉ RÁNO A VEČER JEDÁVAM CHLORELU. NEVIEM, ČI MI TO NAOZAJ POMÁHA ALEBO TO MÁM IBA V HLAVE. ALE MÁM POCIT, ŽE DÁVAM ČOSI ZDRAVÉ ZELENÉ DO SEBA, TAKŽE Z TOHO VZNIKLA TAKÁ MALÁ ZÁVISLOSŤ.

 

NAJOBĽÚBENEJŠÍ CVIK:

 

U MŇA JE TO KAŽDÝ CVIK NA ZADOK. JA PRÁVE V TEJTO PARTII POCIŤUJEM NEJAKÚ SLABOSŤ, RESPEKTÍVE NIE VEĽMI DOBRÉ PREDISPOZÍCIE. NEVIEM, TEN ZADOK SÍCE VYZERÁ DOBRE, ALE NIKDY NENARASTIE TAK, AKO BY SOM SI TO JA PREDSTAVOVALA, A PRETO SA MU VENUJEM DOSŤ ČASTO (SMIECH).

 

VYJADRENIE TATIANY ŽIDEKOVEJ AKO AMBASÁDORKY ZDRAVÉHO ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU NÁJDETE AJ V KNIHE NABITÁ KUCHÁRKA, PLNEJ ZDRAVÝCH A CHUTNÝCH RECEPTOV.